Blog

Kolory ścian – kilka porad jak pomalować pokój

Kolory ścian – kilka porad jak pomalować pokój

Wpływ kolorów na życie człowieka

Nie od dziś wiadomo, że kolory mają wpływ na kondycję psychiczną człowieka. Choć nie zawsze jesteśmy świadomi tego faktu, za pomocą odpowiednich barw można wpływać na nastrój, pobudzać kreatywność czy powodować spokój i wyciszenie. Badania nad działaniem kolorów na ludzi prowadzone były już w starożytności. Obecnie, wiedzę tę stosuje się w wielu dziedzinach, takich jak na przykład koloroterapia, psychologia sportu albo aranżacje wnętrz.

Mieszkania deweloperskie przeważnie mają ściany pomalowane na biało. Kiedyś był to dominujący kolor w polskich mieszkaniach. Inne, szczególnie bardziej żywe kolory ścian należały do rzadkości. Dziś jednak sytuacja nieco się zmieniła, zarówno dzięki większej wiedzy, dostępności dobrych farb, jak i modzie na barwne wnętrza. Nowoczesne mieszkania często cechują się różnymi kolorami pomieszczeń, dobranymi tak, żeby pasowały nie tylko do gustów mieszkańców, ale też do funkcji, którą dane pomieszczenie pełni.

Jak dobrać kolory ścian w poszczególnych pomieszczeniach

W jaki sposób najlepiej dobierać kolory? Dobrze nie robić tego pod wpływem impulsu. Planując wykończenie mieszkania deweloperskiego albo remont mieszkania, które wcześniej było już zamieszkiwane, warto najpierw zdobyć nieco wiedzy na temat kolorów i ich doboru do konkretnych pomieszczeń.
Salon – ze względu na znaczną ilość czasu spędzaną w tym pomieszczeniu, kolory ścian powinny być ciepłe i o średnim nasyceniu. Takie malowanie zapewni, że wnętrze będzie dodawać energii i nastrajać optymistycznie. Dobrze sprawdzają się na przykład odcienie koloru pomarańczowego lub żółtego. Jeśli salon jest bardzo dobrze doświetlony, można zastosować ciemniejsze barwy, jednak nie na wszystkich ścianach.
Kuchnia – nowoczesne wnętrza przeważnie posiadają kuchnię pomalowaną na jasne i czyste barwy. Kolory mogą też być dobrane na zasadzie kontrastu z meblami. Jeśli w kuchni znajdują się drewniane meble w ciemnych odcieniach, dobre będą się komponować na przykład z zielonymi ścianami.
Sypialnia – w pomieszczeniach służących odpoczynkowi warto zastosować kolory, które pomagają się uspokoić i zrelaksować. Warto postawić na barwy jasne i chłodne, takie jak zielony, filetowy czy błękitny. Dla urozmaicenia można pomalować sufit na inny, nieco bardziej intensywny kolor, co ułatwi wstawanie z łóżka. Niekiedy spotyka się też z sypialniami pomalowanymi odcieniami czerwieni i różu, które powszechnie kojarzą się z miłością. Nie należy jednak sprawiać, by zastosowana paleta kolorów była zbyt intensywna, ponieważ może to utrudnić zasypianie.
Łazienka – z reguły stosuje się kolory chłodne i kojarzące się z czystością, takie jak biele czy łagodne odcienie niebieskiego. W łazience, a także innych pomieszczeniach o dużej wilgotności warto stosować farby o wysokim połysku, co sprawi, że wolniej będą się brudzić i wchłaniać wilgoć z powietrza. Również ich czyszczenie będzie dużo łatwiejsze.
Biuro – pokój do pracy powinien cechować się kolorami, które pomogą w koncentracji i nie będą powodować rozdrażnienia. Poleca się więc ciepłe barwy o małym lub średnim nasyceniu. W przypadku biur będących gabinetami, w których przyjmuje się pacjentów, warto postawić ponadto na kolory kojarzące się ze sterylnością (takie jak biele czy łagodne błękity).
Pokój dla dziecka – dzieci lubią zdecydowane i intensywne barwy. Malowanie pokoju dla swojej pociechy można więc śmiało wykonać przy użyciu farby żółtej, pomarańczowej lub nawet czerwonej. Niektóre ściany można jednak pomalować na spokojniejszy kolor, aby ułatwić dziecku skupienie podczas nauki.
Przedpokój – ze względu na fakt, że przedpokoje są przeważnie dość ciemnymi pomieszczeniami, zaleca się stosowanie barw rozjaśniających. Mogą to być zarówno kolory ciepłe, jak i zimne. Jeśli przedpokój ma małą powierzchnię, można zastosować barwy, które sprawią, że będzie się wydawał nieco większy. Do tego celu nadadzą się na przykład jasne odcienie koloru zielonego, błękitnego czy pomarańczowego.

Jakie farby wybrać

Dostępne na rynku farby różnią się między sobą pod wieloma względami. Każdy produkt posiada własny zestaw cech, takich jak na przykład lepkość, czas schnięcia, stopień połysku czy odporność na zmywanie i szorowanie. Inna farba znajdzie więc zastosowanie w kuchni, inna w łazience, a jeszcze inna w sypialni. Planując malowanie ścian należy zapoznać się z wytycznymi zawartymi na opakowaniu. Tam umieszczone są informacje, co i w jaki sposób można daną farbą pomalować.
Dobrym rozwiązaniem jest wzięcie próbek farb ze sklepu i sprawdzenie ich we własnym mieszkaniu. Jeśli efekt będzie zadowalający, można zdecydować się na zakup danej farby. W przeciwnym wypadku zaoszczędzi się sporo pieniędzy, które byłyby wydane na nieodnowieni produkt.

Do kogo zwrócić się po pomoc

Z dylematem jak pomalować mieszkanie spotykają się prawie wszystkie osoby, które planują wykończenia wnętrz lub ich remont. Próba zaplanowania wszystkiego samemu czasem jest trudna. Zdarza się również, że efekt samodzielnego działania nie jest zadowalający. Na szczęście można zwrócić się o pomoc do specjalistów. Są firmy, które chętnie pomogą w doborze kolorów do pomieszczeń oraz innych sprawach związanych z wykańczaniem mieszkania. Jedną z nich jest Kanabe.net.
Oferta tej firmy jest szczególnie warta uwagi, gdy chce się zamówić projekt mieszkania wraz z wykończeniem. Kanabe.net zrealizuje wtedy całą usługę od początku do końca – na siebie weźmie dobór materiałów i sprzętów, transport, montaż akcesoriów i malowanie. Kielce stanowią główny obszar działalności firmy, ale równie dobrze usługa może zostać wykonana w innych miejscowościach województwa świętokrzyskiego.

No Comments Yet.

Leave a comment