Blog

Pokój dla dziecka – jak go urządzić

Pokój dla dziecka – jak go urządzić

Urządzając pokój dla dziecka trzeba wziąć pod uwagę więcej czynników, niż w przypadku innych pomieszczeń. Gdy wykańcza się na przykład salon czy łazienkę, patrzy się głównie na preferencje własne i partnera. Pokój dziecięcy będzie jednak zamieszkiwany przez kogoś innego. Trzeba więc, oprócz dopasowania pomieszczenia do ogólnego stylu wykończenia wnętrz, wziąć pod uwagę gust swojej pociechy (lub pociech).
Kwestia jak wykończyć pokój dla dziecka spędza sen z powiek wielu rodzicom. Okazuje się jednak, że problem nie jest aż tak ciężki, jak im się wydaje. Trzeba tylko odpowiednio podejść do paru spraw, a wtedy aranżacje wnętrz w pokojach dziecięcych będą nie tylko łatwe, ale i mogą przynieść wszystkim domownikom wiele frajdy.

Potrzeby zmieniają się wraz z wiekiem

Dzieci szybko dorastają, co powoduje, że wraz z wiekiem będą zmieniać się ich wymagania względem pokoju. Pokoje dziecięce dla trzylatka, siedmiolatka i nastolatka będą zupełnie innymi pokojami. Potrzebne będą inne łóżka dla dzieci czy meble młodzieżowe. Nie można liczyć na to, że raz urządzony pokój przez lata pozostanie taki sam. Trzeba będzie w nim co jakiś czas wprowadzać zmiany.
Dla bardzo małego dziecka często nie potrzeba nawet specjalnie urządzać pokoju. Większość czasu będzie spędzać ono z matką albo spać w łóżku. Dopiero dwu lub trzyletnie dzieci zaczynają doceniać własną przestrzeń. Wtedy potrzebne będą większe łóżeczka dziecięce (warte polecenia są te, których długość można zmieniać tak, by dopasowywały się do wzrostu dziecka), wzrośnie też zapotrzebowanie na ciekawe zabawki dla dzieci oraz miejsce do ich przechowywania. Gdy dziecko pójdzie do szkoły, konieczne będzie biurko oraz miejsce na zeszyty i podręczniki. Nastolatek będzie na pewno chciał mieć większy wpływ na wystrój własnego pokoju, aby dopasować go na przykład do zainteresowań.

Na co zwracać uwagę wykańczając pokoje dziecięce

Ze względu na wspomniane wyżej częste modyfikacje, pokój dla dziecka warto urządzić tak, aby pewne rzeczy można było zmienić łatwo i niewielkim kosztem. Godne polecenia jest stworzenie dosyć neutralnego wnętrza, któremu można łatwo nadać klimat poprzez dodatki (takie jak na przykład naklejki na ścianę dla dzieci).
Zarówno pokój dla dziecka, które dopiero poszło do szkoły, jak i pokój młodzieżowy warto podzielić na strefy. Dobrze, żeby dziecko miało kącik do snu, nauki czy zabawy. Nie trzeba oczywiście wprowadzać sztywnych podziałów (na przykład w postaci ścianek działowych), mogą one być oparte na oświetleniu czy kolorystyce ścian.
Pokój nie powinien być zagracony ani przytłaczający ilością różnych akcesoriów. Kolorowe dywany dla dzieci, mnóstwo zabawek i ściany pełne naklejek z postaciami z kreskówek mogą dostarczać dziecku zbyt wielu bodźców i negatywnie wpływać na zdolność do koncentracji. Warto postawić na estetykę i harmonię, a zamiast dużej ilości wyposażenia budować nastrój za pomocą odpowiedniego oświetlenia i starannie dobranych dodatków.
Różne aktywności dziecka potrzebować będą różnego typu oświetlenia. Miejsce do zabawy wymaga mocnego światła sufitowego, biurka dla dzieci powinny obowiązkowo posiadać lampki, a przy łóżku dobrze jest używać bardziej dyskretnego oświetlenia bocznego.
Warto mieć na uwadze, że nie zawsze droższe oznacza lepsze. Niektóre projekty wykończenia wnętrz mogą być bardzo atrakcyjne pomimo niewielkiej ilości akcesoriów i zastosowania niedrogich materiałów. Podstawą jest odpowiedni pomysł na wykończenie mieszkania.

Kilkoro dzieci w jednym pokoju

Problem z wykończeniem pokoju dziecięcego może pojawić się w sytuacji, gdy z jednego pomieszczenia ma korzystać więcej niż jedna pociecha. Jeśli dzieci są tej samej płci i w podobnym wieku, rozwiązanie jest dość łatwe. Można wybrać po prostu większe meble dla dzieci tego samego producenta i łóżko piętrowe.
Nieco trudniej jest, gdy wiek dzieci różni się o wiele lat albo, jeżeli wspólną przestrzeń mają dzielić pociechy różnej płci. Ciężej może być w takiej sytuacji stworzyć spójne, estetyczne wnętrze. Dobrym rozwiązaniem może być neutralna aranżacja wnętrza (bez kontrastowych kolorów), w którym każde z dzieci będzie mogło swoją przestrzeń spersonalizować za pomocą odpowiednich dodatków. Ich wzornictwo i kolory można wtedy dobrać zgodnie z wiekiem i zainteresowaniami syna czy córki.
Wartym wspomnienia pomysłem jest również stosowanie parawanów lub przepierzeń. Pozwoli to dzieciom na zyskanie większej prywatności, która może być potrzebna podczas nauki czy snu. Podział powinien także dotyczyć dziecięcych ubrań i innych osobistych przedmiotów. Niech każde dziecko trzyma je we własnych szafkach, co nauczy je poszanowania dla własności innych oraz może skutecznie zapobiegać kłótniom.

Profesjonalne aranżacje wnętrz

Choć urządzanie pokoju dla dziecka może być niezłą zabawą zarówno dla rodziców, jak i dla dzieci, nie każdy ma ochotę robić to samodzielnie. Powodem może być na przykład brak czasu, wiedzy albo po prostu poczucie, że profesjonaliści zrobią to lepiej. Na rynku działa na szczęście wiele firm, których specjalnością jest projektowanie wnętrz. Kielce i okolice to region, gdzie szczególnie godne polecenia jest oferta Kanabe.net.
Firma świadczy kompleksowe usługi remontowo wykończeniowe. Jej pracownicy zajmą się wszystkim, począwszy od projektu, przez wybór i zamówienie materiałów, po malowanie, wniesienie mebli i montaż akcesoriów. Dodając do tego roczną gwarancję na wszystkie usługi, klient zyskuje spokój i pewność, że prace zostaną wykonane na czas i w ustalonym budżecie.

No Comments Yet.

Leave a comment