Blog

Jak urządzić pokój dla chłopca

Jak urządzić pokój dla chłopca

Pokój dla chłopca jest miejscem, gdzie będzie on spędzał znaczną cześć swojego życia. Jest to przestrzeń, w której będzie się bawił, uczył, rozwijał swoje zainteresowania i odpoczywał. Warto więc zadbać o urządzenie chłopięcego pokoju w taki sposób, aby dziecko czuło się tam dobrze i bezpiecznie.
Przygotowując aranżacje wnętrz dziecięcych warto jednak wiedzieć, że wraz z wiekiem pociechy będą zmienić się jej potrzeby i preferencje. Warto więc postawić na elastyczność, co pozwoli później unikać dużych kosztów i nakładu pracy przy dokonywaniu przeróbek.

Motyw przewodni zgodny z zainteresowaniami

Zainteresowania dziecka to najważniejsze, co powinno się brać pod uwagę urządzając pokój dla chłopca. Dzieci lubią otaczać się wszystkim, co wiąże się z ich pasją, a praktycznie każdy młody mężczyzna ma jakieś hobby. Mogą to być na przykład samochody, astronomia czy piłka nożna. Zadowalający efekt można osiągnąć za pomocą naklejek na ścianę, tapet i dodatków (jak na przykład świecące w ciemności gwiazdki, czy dywan przypominający ulicę).
Warto mieć jednak na uwadze, że dziecięce zainteresowania mogą się często zmieniać. Z pewnych rzeczy maluchy także wyrastają. Łóżko w kształcie pirackiego statku może dawać mnóstwo frajdy kilkulatkowi, ale nastoletni chłopiec uzna go za obciachowe. Co zrobić, aby nie musieć co kilka lat wymieniać połowy wyposażenia? Planując wystrój wnętrza najlepiej tworzyć przestrzeń uniwersalną, którą łatwo będzie można w razie potrzeby modyfikować za pomocą niedrogich dodatków.

Jakie kolory w pokoju dla chłopca

Jedną z najważniejszych kwestii wykończenia wnętrz jest dobór kolorów ścian. W pokoju dla chłopca raczej nie znajdą zastosowania pastelowe barwy. Odpadają też wszystkie odcienie różu i fioletu. Lepszym wyborem będzie niebieski lub zielony. Można go połączyć z innym kolorem, aby stworzyć jasne i optymistyczne zestawienie (na przykład zielony z pomarańczowym albo niebieski z białym). Ważne jednak, aby połączenie nie było zbyt intensywne, co może negatywnie wpływać na koncentrację i zdolność do wyciszenia się.

Miejsce na naukę, zabawę i sen

Zarówno pokój dla chłopca, który dopiero co poszedł do szkoły, jak i pokój młodzieżowy dla nastolatka, powinien posiadać miejsca, gdzie można się uczyć, bawić i odpoczywać. Strefy nie muszą być oczywiście sztywno wydzielone, ważne jest, aby dziecko dysponowało przestrzenią na różnego rodzaju aktywności oraz nie było zmuszone szukać na przykład podręczników pośród zabawek.
Każda aktywność może wymagać innego rodzaju oświetlenia. Pokój powinien posiadać mocne oświetlenie sufitowe, które na pewno przyda się przy zabawie klockami albo układaniu puzzli. Do nauki konieczna będzie lamka na biurko. Przy łóżku można zamontować delikatne oświetlenie punktowe, na przykład w postaci kinkietów.

Meble dziecięce dla chłopca

Do podstawowego wyposażenia każdego pomieszczenia należą meble. Zarówno meble dla dzieci, jak i meble młodzieżowe powinny zawierać dużą ilość szuflad, szafek i regałów, gdzie dziecko będzie mogło przechowywać swoje ubrania, zabawki i inne niezbędne rzeczy. Dziecięce meble są z reguły lekkie i kolorowe. Wybór na rynku jest spory, więc nie powinno być trudno dobrać model do reszty wyposażenia pokoju.
Dobrze, jeśli dziecko ma także do dyspozycji nieduże, przesuwalne pojemniki na zabawki, co pozwoli łatwo przenieść je w miejsce zabawy. Po jej zakończeniu, równie łatwo będzie można wszystko posprzątać i odstawić na swoje miejsce.
Łóżka dla dzieci również mogą dostarczyć pociechom wiele radości. Młodsi chłopcy często marzą o łóżku w kształcie samochodu wyścigowego albo łóżku ze zjeżdżalnią. Dobrym dodatkiem będzie odpowiednia pościel z motywem nawiązującym do zainteresowań dziecka.

Pomoc w urządzeniu wnętrza

Samodzielna aranżacja wnętrz może być trudna, szczególnie jeśli chodzi o pokoje dla dzieci. Dobrze, aby wystrój pasował do reszty domu, gustu dziecka, a najlepiej również do nowoczesnych trendów architektonicznych. Połączenie tego wszystkie może stanowić wyzwanie. Na szczęście na rynku działają eksperci, którzy chętnie pomogą zaprojektować i wykończyć mieszkanie.
Jeśli chodzi o projektowanie wnętrz, Kielce mają do zaoferowania kilka firm, które się tym zajmują. Mało jest jednak usługodawców, którzy wykonają kompleksową usługę, począwszy od projektu, przez organizację materiałów i ekip budowlanych, aż po wykończenie i montaż akcesoriów. Wartym wspomnienia wyjątkiem jest więc oferta Kanabe.net. Ta prowadzona przez dwie kobiety firma budowlano remontowa chętnie wykona projekty wykończenia wnętrz od początku do końca za bardzo przystępną cenę.

No Comments Yet.

Leave a comment